(Ah04) - Ağrı Haber 04 |

HDP'nin Bütçe Buluşmaları Ağrı’da başladı

 

HDP'nin Bütçe Buluşmaları Ağrı’da başladı

HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Bütçe Buluşmaları’nı başlattıkları Ağrı’da her 2 kişiden birinin işsiz olduğunu söyleyerek tablonun vahim olduğunu belirtti.
Halkların Dmeokratik Partisi’nin (HDP) Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan “Bütçe Buluşmaları” Ağrı’da başladı. HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet buluşmalara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Paylan, bütçesiyi halkla yapmak için yola çıktıklarını belirterek “Bütçe hakkı, bir ülkenin demokratik bir ülke olması için olmazsa olmazdır. Demokratik ülkelerde bütçeler demokratik yollarla oluşturulur ve demokratik ülkelerde kimlerden vergi alınacağına ve toplanan vergilerin nereye harcanacağına halk karar verir. Demokratik ülkelerde vekiller halklara giderler, taleplerini toplarlar ve bu talepleri bütçeye yansıtırlar. Biz de bütçe hakkını halklarımızla birlikte kullanmak için, halkın bütçesini halkla yapmak için, bütçe buluşmaları için memleketin dört tarafında olacağız” dedi. İktidarın bütçe harcamalarını eleştiren Paylan, halkın çoğunluğunun yoksulluk ve işsizlik çektiğini söyledi: “Halkın taleplerini toplamak için sahadayız. Bir avuç yandaş için değil, halkın talepleri için bütçe hazırlayacağız. Yurttaşlarımızın çok büyük çoğunluğu yoksulluk çekiyor, fahiş fiyatlar altında eziliyor, işsizlikle karşı karşıya. Halkımızın büyük çoğunluğu yoksulluk altında, işsizlik altında, fahiş fatura ve fiyatlar altında eziliyor.” “Ağrı’da durum çok vahim” Halkın taleplerinin bütçeye yansıması için sahada olduklarını kaydeden Paylan, Ağrı’da vahim bir tablo olduğu değerlendirmesinde bulundu: “Bugün Ağrı’dayız, sabah hayvan pazarındaydık. Orada çiftçilerle, hayvan üreticileriyle, yurttaşlarımızla buluştuk. Tüm Türkiye’de gördüğümüzden çok daha vahim bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Ağrı için bıçak kemiğe dayanmıştır. Tüm Türkiye için bıçak kemiğe dayanmıştır ama Ağrı’da biz bu yoksulluğun çok daha derin bir şekilde yaşandığını gördük.” Buluşmaların Ağrı’da başlama nedenine ilişkin ise Paylan şöyle konuştu: “Buluşmalara bugün Ağrı’dan başladık. Neden Ağrı’yı seçtik? Çünkü bütün ülkede yoksulluk var. Bütün ülkede işsizlik var ama Ağrı Türkiye’nin en yoksul illerinden biri. Ağrı Türkiye'de işsizliğin en derin yaşandığı illerden birisi. Türkiye’nin diğer illerinde belki her üç kişiden biri işsiz ama Ağrı’da her iki kişiden biri işsiz. Türkiye’nin batısında, diğer illerinde her üç gençten biri işsiz iken Ağrı’da her üç gençten ikisi işsiz. Şu anda Ağrı’da yurttaşlarımız doğduğu yerde doyamadığı için göç ediyorlar.”  
HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Bütçe Buluşmaları’nı başlattıkları Ağrı’da her 2 kişiden birinin işsiz olduğunu söyleyerek tablonun vahim olduğunu belirtti.

Halkların Dmeokratik Partisi’nin (HDP) Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan “Bütçe Buluşmaları” Ağrı’da başladı.

HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet buluşmalara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Paylan, bütçesiyi halkla yapmak için yola çıktıklarını belirterek “Bütçe hakkı, bir ülkenin demokratik bir ülke olması için olmazsa olmazdır. Demokratik ülkelerde bütçeler demokratik yollarla oluşturulur ve demokratik ülkelerde kimlerden vergi alınacağına ve toplanan vergilerin nereye harcanacağına halk karar verir. Demokratik ülkelerde vekiller halklara giderler, taleplerini toplarlar ve bu talepleri bütçeye yansıtırlar. Biz de bütçe hakkını halklarımızla birlikte kullanmak için, halkın bütçesini halkla yapmak için, bütçe buluşmaları için memleketin dört tarafında olacağız” dedi.

İktidarın bütçe harcamalarını eleştiren Paylan, halkın çoğunluğunun yoksulluk ve işsizlik çektiğini söyledi:

“Halkın taleplerini toplamak için sahadayız. Bir avuç yandaş için değil, halkın talepleri için bütçe hazırlayacağız. Yurttaşlarımızın çok büyük çoğunluğu yoksulluk çekiyor, fahiş fiyatlar altında eziliyor, işsizlikle karşı karşıya. Halkımızın büyük çoğunluğu yoksulluk altında, işsizlik altında, fahiş fatura ve fiyatlar altında eziliyor.”

“Ağrı’da durum çok vahim”

Halkın taleplerinin bütçeye yansıması için sahada olduklarını kaydeden Paylan, Ağrı’da vahim bir tablo olduğu değerlendirmesinde bulundu:

“Bugün Ağrı’dayız, sabah hayvan pazarındaydık. Orada çiftçilerle, hayvan üreticileriyle, yurttaşlarımızla buluştuk. Tüm Türkiye’de gördüğümüzden çok daha vahim bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Ağrı için bıçak kemiğe dayanmıştır. Tüm Türkiye için bıçak kemiğe dayanmıştır ama Ağrı’da biz bu yoksulluğun çok daha derin bir şekilde yaşandığını gördük.”

Buluşmaların Ağrı’da başlama nedenine ilişkin ise Paylan şöyle konuştu:

“Buluşmalara bugün Ağrı’dan başladık. Neden Ağrı’yı seçtik? Çünkü bütün ülkede yoksulluk var. Bütün ülkede işsizlik var ama Ağrı Türkiye’nin en yoksul illerinden biri. Ağrı Türkiye'de işsizliğin en derin yaşandığı illerden birisi. Türkiye’nin diğer illerinde belki her üç kişiden biri işsiz ama Ağrı’da her iki kişiden biri işsiz. Türkiye’nin batısında, diğer illerinde her üç gençten biri işsiz iken Ağrı’da her üç gençten ikisi işsiz. Şu anda Ağrı’da yurttaşlarımız doğduğu yerde doyamadığı için göç ediyorlar.”

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve agrihaber04.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.